برنامه صحیح واکسیناسیون در سگ و گربه

برنامه صحیح واکسیناسیون در سگ و گربه

  • واکسیناسیون در سگ
بسته به هر منطقه جغرافیایی و بنابه بیماری های شایع در ان منطقه برنامه واکسیناسیون نیز فرق میکند .دو نوع واکسن از لحاظ اهمیت وجود دارد:
واکسن های الزامی (که به انها واکسن های هسته یا اصلی نیز میگویند):این واکسنها در تمام دنیا با یک برنامه و یکسان تزریق میشوند. واکسن های اصلی سگ شامل :1-دیستمپر 2-هپاتیت 3-پاراانفولانزا 4-پاروویروس 5- لارنگوتراکئیت عفونی 6-هاری هستند. واکسنهای الزامی در گربه شامل 1-کلسی ویروس 2- هرپس ویروس 3- پان لوکوپنی 4-هاری میباشند.همچنان که از اسمشان پیداست تزریق واکسن های اصلی برای تمام سگ ها وگربه ها الزامی است.
 واکسنهای اختیاری(که به انها غیر هسته یا غیر اصلی نیز میگویند) :یعنی این واکسنها بنا بر صلاحدید دامپزشک بر اساس بیماری های شایع ان منطقه تزریق میشوند. مثل لپتوسپیروز در سگ یا ایدز در گربه
  • زمان تزریق در سگ
سگ هایی که وقتی به دامپزشک اورده میشوند کمتر از 16 هفته (4ماه)سن دارند.
سگ هایی که وقتی به دامپزشک آورده میشوند بیشتر از 16 هفته سن دارند.
اگر شما سگی دارید که کمتر از 16 هفته سن دارد:واکسن های الزامی (بجز هاری میبایست) اولین تزریقش در 6-8 هفتگی باشد وتزریق بعدی 9-11 هفتگی وبعدی 12-16 هفتگی انجام بگیرد. در نژاد های مستعد به پاررویروس مثل ژرمن شپرد و روتوایلر دوز چهارم بعد از اخرین واکسن نیز توصیه میشود.بنابراین تا پایان چهار ماهگی حداقل سه بار میباست واکسن های الزامی تکرار شوند.ا گر ما بین این تزریقها وقفه بیفتد امکان ابتلا به بیماری وجود دارد.بعد از اخرین تزریق تا یکسال پس از ان تزریقی لازم نیست .یکسال بعد تزریق یاداوری یا همان بوسترانجام میشود. اگر شما سگی دارید که بیشتر از 16 هفته سن دارد و تا حالا واکسن نخورده یا نمیدانید ایا واکسن خورده است : یک دوز واکسن الزامی(بجز هاری) در اولین مراجعه و3-4 هفته بعد از ان تکرار شود.یاداوری ها 1 سال بعد تکرار می شود
 نکته 1: بر روی بروشور واکسن ها توصیه شده که هر سال واکسیناسیون تمدیدشود.
نکته 2: واکسن کرونا ویروس جز واکسن های اختیاری است که برای مدتی نیز در ایران تزریق میشد.جالب است بدانید کتابهای مرجع دامپزشکی هیچ کدام تزریق این واکسن را پیشنهاد نمیکنند.
نکته 3 :قبل ازاولین واکسیناسیون اصلی وتا 4-5 روز بعد ازان توله را بیرون نبریدویا با سگهای غریبه در ارتباط نگذارید
  • واکسیناسیون در گربه
همانند سگ واکسن های گربه نیز از نظر اهمیت به دو نوع تقسیم میشوند 1-واکسن های الزامی 2-واکسن های اختیاری
واکسن های الزامی گربه شامل 1-هرپس ویروس 2- کلسی ویروس 3- پان لوکوپنی 4- هاری میباشند.معمولا سه واکسن اول در یک ویال قرار دارند که به ان واکسن 3 گانه میگویند .از واکسن های اختیاری در گربه میتوان به FeLV-FIV وکلامیدیا اشاره کرد.
 • اگر گربه ای که به دامپزشکی اورده میشود کمتر از 16 هفته(4 ماه) سن داشت می بایست ازسن 6 هفتگی واکسن 3 گانه تزریق و بعد از ان هر 3-4 هفته یکبار تا سن 16هفتگی تکرار شود.این یعنی تا سن 16 هفتگی به بچه گربه 3 بار واکسن 3 گانه تزریق شود.یکسال بعد از اخرین تزریق یک تزریق یاداوری وبعد ان هر سال یکبار تزریق انجام شود.
• اگر گربه ای که به دامپزشکی اورده میشود بیشتر از 16 هفته سن داشت میبایست دو دوز واکسن 3گانه به فاصله 3-4 هفته تزریق و سپس یک سال بعد یک تزریق یاداوری وبعد ان هر سال یکبار دریافت کند.
• هاری نیز میبایست درسن 12 هفتگی یکبار و بعد ان هر سال تزریق تکرار شود . وانگاه یاداور هر سال یکبار میشود.
  • مزایا و محاسن واکسیناسیون
با انجام واکسیناسیون به موقع و روزآمد برای حیوانتان ازابتلا او به بیماری‌های خطرناک پیشگیری کنید و به حفظ سلامتی حیوانتان کمک کنید. هزینه پیشگیری بیماری یقینا کمتر از هزینه های درمان بیماری خواهد بود.
 این در حالی است که می توان درباره معایب واکسیناسیون نکاتی را ذکر کرد. واکسیناسیون ممکن است موجب بروز حساسیت در حیوان شود. این حساسیت می تواند شامل تب و بی حالی یک روزه تا شوک و احتمال مرگ حیوان شود که البته با مراقبتهای به موقع می توان میزان خطر را پایین آورد.
 اگر مزایا و معایب واکسیناسیون را در دو کفه ترازو قرار دهیم. مزایای آن خیلی بیشتر از معایب آن خواهد بود. پس توصیه می کنیم به خاطر ترس از خطرات احتمالی واکسیناسیون این امر مهم را نادیده نگیرید و برای واکسیناسیون حیوانتان به دامپزشک مراجعه نمایید.
پیشنهاد می کنیم برای واکسیناسیون حیوانات با دامپزشک درباره فواید و ریسک های واکسیناسیون صحبت کنید

نظر کاربران

  • نظری ثبت نشده است.

نظر دهید